03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: HardwareDaniel "Stawik" Sawicki


Przesiadamy się na 64 bity!!!
Firma AMD zaprezentowała ostatnio dwa nowe modele procesorów. Athlon 64 3000+ i 3400+ (ten w momencie jak to pisze nie miał jeszcze premiery ale odbędzie się ona na dniach). I tak najmocniejszy procesor czyli 3400+ taktowany jest zegarem 2,2 GHz i posiada 1 MB pamięci cache L2. Jego cena w sklepach internetowych to ok. 450 USD, czyli jak na kieszeń przeciętnego Polaka sporo za dużo. Jednak dużo bardziej ciekawy jest Athlon 64 3000+. Taktowany jest on zegarem 2 GHz ale posiada „jedynie” 512 KB pamięci cache L2. Jednak mimo mniejszej ilości pamięci cache procesor ten jest niesamowicie wydajny. A teraz najważniejsze czyli cena. W Polsce procesor ten powinien kosztować ok. 1000 PLN. A więc bardzo mało jak na nowość i do tego baaaaaaardzo wydajną. Z pierwszych testów wynika że procesor ten nie ustępuje Pentium 4 3,2 GHz który kosztuje ok. 2000 PLN. Jak więc widać chyba nadszedł już czas na przesiadkę na nową platformę AMD.

DeltaChrome

S3 DeltaChrome w testach
W sieci pokazują się już pierwsze testy układu S3 DeltaChrome. DeltaChrome jest układem który swoją papierową premierę miał już ponad rok temu, a dopiero teraz pokazały się pierwsze (i to na dodatek testowe) egzemplarze tej karty. Jednak ukazanie się tych kart świadczy o tym że już niedługo powinny pokazać się finalne wersje tych układów. Dla przypomnienia dodam że S3 zamierza przedstawić karty dla całego segmentu rynku komputerowego. Nas graczy interesują jednak tylko dwie najmocniejsze wersje tych kart. A są to S3 DeltaChrome S8 oraz DeltaChrome F1. Obydwa układy posiadają po osiem potoków renderujących z jedną jednostką teksturującą na potok (czyli także osiem). Karty te różnią się od siebie taktowaniem a S8 jest wersją słabszą, odpowiednikiem R9600 PRO i GF FX 5700. No i właśnie w testach znalazła się karta z układem DeltaChrome S8. Jej wydajność rzeczywiście nie powala i jest na poziomie kart R9600 PRO oraz GF FX 5700. Więc wszystko wydaje się być w jak największym porządku. Jednak wciąż jeszcze tajemnicą pozostaje cena kart z tym układem. Mam jednak cichą nadzieję że będą one tanie a sterowniki dopracowane co pozwoli szybko zdobyć rynek i zwiększyć konkurencje.

Volari


Volari V8 Ultra w sklepach
Poza S3 DeltaChrome pokazały się także pierwsze karty graficzne z układami XGI Volari V8 Duo. Są to najmocniejsze układy od XGI. Cena tych kart to ok. 450 EURO czyli sumka dość duża. Po pierwszych testach widać że nie warto dawać za te karty takich pieniędzy. Wydajność tych kart jest na poziomie starego dobrego Radeona 9700 PRO a czasem nawet gorsza. A biorąc pod uwagę że za cenę Volari można kupić Radeona 9800XT to nie warto przepłacać. Jedyną nadzieją dla XGI są dobre sterowniki które wycisną z tych kart dużo więcej niż teraz i to bez optymalizacji w stylu Nvidii.

Premiera Prescotta w lutym?
Wszystko wskazuje na to że procesory Prescott ukażą się na początku lutego 2004. Więc długie oczekiwanie na premierę wreszcie dobiegnie końca. Jednak zdaje się że Intel nie próżnował i poprawił nieco konstrukcję swoich procesorów. Jeszcze niedawno informowałem że procesory te będą wydzielać ponad 100 WAT ciepła. Teraz się okazało że procesory te będą znacznie chłodniejsze gdyż będą wydzielać jedynie 82 WATy ciepła.

Pojawił się następca Radeona 9500
Wszystkim zdawało się że pokazał się on już dawno ale nie chodzi o zwykłego Radeona a o wersję modowalną. Czy pamiętacie jak łatwo było przerobić Radeona 9500 na 9700? No i teraz ukazał się jego następca. Jest to Radeon 9800SE. Standardowo karty z tym układem posiadają cztery potoki renderujące ale po pewnej modyfikacji sterowników można w nich aktywować dodatkowe cztery potoki co czyni z tej karty pełnego Radeona 9800. A na dodatek bardzo duży odsetek kart daje się przerobić, gdyż tak jak z Radeonem 9500 nie udaje się to z każdą kartą. W niektórych sklepach można nawet zamówić sprawdzoną sztukę która na 100% da się przerobić. Oczywiście karta ta będzie nieco droższa ale nadal tańsza od pełnego Radeona 9800.

Gigantyczne Seagaty
Firma Seagate zaprezentowała nowy dysk twardy o pojemności 200 GB. Amatorzy przechowywania dużej ilości filmów, mp3 i innych podobnych plików cieszcie się macie wreszcie gdzie to upchać.

Coraz mniej Combo
Producenci napędów Combo zmniejszają produkcje swoich napędów. Spowodowane jest to upowszechnianiem się nagrywarek DVD. Ludzie mogąc kupić nagrywarkę DVD za ok. 500 PLN lub Combo za ok. 300 PLN wybierają często to pierwsze ponieważ dostają większą funkcjonalność za niewiele większą cenę. Tak więc można się spodziewać dalszej obniżki cen nagrywarek DVD i całkowity zanik napędów Combo, ale chyba nie powinniśmy się tym przejmować.
Szybsze Samsungi
Firma Samsung zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego modelu monitora LCD. Największą innowacją w tym modelu będzie zastosowanie nowego rodzaju matrycy. Jest to matryca typu TN+ ale za to z najmniejszym póki co czasem reakcji. Wartość jaką podaje Samsung to jedynie 12 ms. Będzie to więc najszybszy monitor LCD dostępny na rynku. Pozostaje nam tylko czekać na premierę tego monitora w Polsce i mieć nadzieję że cena będzie przystępna.

Samsung


Prądożerne Volari
Osoby które jednak zdecydują się na zakup kart z układem Volari muszą się zaopatrzyć w bardzo mocny zasilacz. XGI podaje że powinien to być zasilacz o mocy co najmniej 400 WAT. Może jak na dzisiejsze standardy nie jest to jakiś super mocny zasilacz ale ludzi którzy posiadają obudowy z zasilaczami 300 i 350 WAT będą musieli je wymienić co dodatkowo zwiększy i tak już niemałe koszty zakupu karty z Volari V8.Ati PCX


ATI z PCI Express
Już wkrótce AGP powinno zostać zastąpione przez PCI Express. Producenci kart już się na to szykują. I tak ATI pokazało już kartę graficzną właśnie z tą szyną. Zdjęcie nowego złącza poniżej.

Yamhill


Czy pojawi się Yamhill?
Yamhill to kodowa nazwa procesora z obsługą architektury x86-64 od Intela. Procesor ten miałby konkurować z AMD Athlon 64. Jednak Intel zaprzecza istnieniu tego projektu. Jednak dzieje się tu coś bardzo dziwnego. Pewnego dnia jeden z przedstawicieli Intela powiedział że nie przerwano prac nad tym procesorem, jednak już dzień później inny przedstawiciel tej firmy zaprzeczył pracom nad tą technologią. Jest więc jasne że Intel coś tam kombinuje. A co? Zobaczymy pewnie już niedługo.5,25 GHz


Nowy rekord podkręcania
Redaktorom Tom’s Hardware udało się podkręcić procesor Intel Pentium 4 3,2 GHz do wartości 5,25 GHz. Oczywiście do chłodzenia użyto ciekłego azotu. A więc jak kupujecie sobie troszkę azotu do chłodzenia i przyspieszenia swoich komputerów?


03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: Hardware