12     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : WARS AND WARRIORS: JOAN OF ARCMaciej "Carnage" Organiściak


Jedną z najsławniejszych kobiet w historii była bez wątpienia Joanna d’Arc. Ta osiemnastoletnia Francuzka w 1429 roku stanęła na czele armii swojego kraju i pokonała Anglików w bitwie pod Orleanem. Tym samym przerwała serię porażek rodaków w wojnie 100-letniej i wzbudziła ludzi do walki z wrogiem.Członkowie firmy Enlight Software uznali ten fakt za dobry materiał na grę i już niedługo będziemy mogli wcielić się w postać Joanny i zobaczyć na własne oczy pamiętne wydarzenie z tej jednej z najdłuższych wojen w Europie. Autorzy zapowiadają, że gra będzie miała liniowy przebieg odzwierciedlający wydarzenia opisane w encyklopediach i podręcznikach szkolnych. Dopuszczają jedynie małe zmiany będące następstwem przegranych przez nas bitew. Wtedy Anglicy wedrą się głębiej do kraju, a naszym zadaniem będzie przywrócić sytuację zgodną z książkami. Jak widzimy gra będzie dobrym pretekstem, aby posiedzieć dłużej przed monitorem, tłumacząc rodzicom nasze pragnienie poznania historii Joasi ;)

Piękna kobieta rozgrzeje nawet stal!

Sama rozgrywka ma wprowadzić wiele innowacji i być powiewem świeżości w swoim gatunku (ile razy my już to słyszeliśmy ;) Właśnie się pewnie zastanawiacie, o ile wcześniej nie widzieliście screenów, jakim typem będzie ta gra. Otóż już śpieszę z odpowiedzią, która jest dość skomplikowana, bo będzie to cRPG z widokiem TPP połączony z RTSem. W praktyce wygląda to tak, że w większości misji zaczynamy z pewnym odziałem i mamy jakieś zadanie do wykonania jak to bywa w roleplayach. Jednak questy są dokładnie sprecyzowane pod względem historycznym i dostaniemy ich dokładny opis razem z datami, miejscem działania oraz obecną sytuacja polityczną. Oprócz gry Joanną mamy możliwość na wybór każdej innej jednostki z naszej drużyny.

Raiden??

Oprócz zwykłych piechurów, pojawią się Jean de Metz, książę Alencon i Etienne "La Hire" de Vignolles. Nie muszę chyba pisać, że każda z postaci ma swoje specyficzne cechy i posługuje się lepiej danym typem broni. Widok możemy ustawić zarówno z góry, jak i TPP oraz np. w przypadku łuczników - FPP. Gra nie będzie jakimś górnolotnym cRPG, a raczej hack&slash z dodatkowymi cechami zwiększającymi możliwości naszego bohatera. Należą do nich tradycyjnie: siła, zręczność, obrona, cechy przywódcze, punkty życia i mana. Te ostatnie odzyskujemy dzięki jedzeniu przeróżnych posiłków. W miarę wzrostu doświadczenia przybywa również ilość ciosów i combosów, jakimi możemy się posługiwać.
Ich stosowanie ma być maksymalnie uproszczone i ograniczać się do kliknięć myszką. Autorzy zapewniają, że będzie również bardzo efektywne.
Motyw strategiczny pojawia się w momencie stoczenia bitwy. Wtedy gra przybiera postać znaną nam z każdego RTSa, gdzie zajmujemy się rozbudową miasta po to by stworzyć armię i zrównać z ziemia przeciwnika. Cały czas będziemy mieli możliwość przełączenia się w tryb TPP. Autorzy postawili duży nacisk na wpływ ukształtowania terenu na prowadzoną walkę. Można się, więc ukrywać w lesie lub ostrzeliwać ze stoków. Ten element ma zapewnić więcej możliwości planowania i stosowania odmiennych taktyk walki na różnych planszach.

Szybko wnieść tą choinkę do zamku!

Grafika przedstawia się obiecująco. Jak widać na screenach wszystko jest bardzo ładne i kolorowe, a najbardziej zachwyca postać Joanny. Podobno na najwyższych ustawieniach będzie nawet falować trawa, a kurz będzie się wznosił od stąpania ciężkimi butami po piachu. Autorzy zapowiadają 9 wielkich obszarów do zwiedzenia. Ciekawy jestem jak przygotowany przez nich engine poradzi sobie z tym zadaniem biorąc pod uwagę możliwość różnych ustawień kamery. Twórcy zapewniają, że jest on bardzo elastyczny i wydajny, dzięki czemu posłuży do wykonania wielu innych gier.

Co za lufa... Joasia na pewno jej nie przegapi ;)

Trzeba przyznać, że gra zapowiada się naprawdę interesująco i może wnieść sporo nowych rozwiązań dzięki połączeniu cRPG z RTSem, co zapewni nam graczom długie nieprzespane noce. Oczywiście nie należy zapominać, że męska część komputerowych maniaków dostanie nową cyber laskę w postaci Joasi ;)


12     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : WARS AND WARRIORS: JOAN OF ARC