43     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : LEGENDY – Rob Hubbard


LEGENDY – Rob Hubbard

Paweł "Veeroos" Kuryło


Witam w Nowym Roku! :D Z tej okazji w rozwijającym się menu działu „Odgłosy Wojny” zagościł nowy, smakowity kąsek pod nazwą „LEGENDY”. Co będzie jego specjalnością? Otóż zamierzam tu prezentować Wam sylwetki ludzi, których soundtracki miały znaczny wpływ, jeśli chodzi o poziom i rozwój muzyki w grach komputerowych. Zachęcam również do pisania artów związanych z tematyką „Odgłosów Wojny”. Może macie coś ciekawego do powiedzenia w tej kwestii? Zapraszam! A dziś zajmiemy się prawdziwą legendą w świecie growej muzyki, czyli Robem Hubbardem...A KTO TO?
ROB HUBBARD - czy któryś z posiadaczy komputera Commodore 64 nie zna tego nazwiska? Jeśli nie, to już śpieszę z pomocą :) Rob Hubbard pochodzi z Anglii (East Yorkshire), urodził się w Kingston Upon Hill. W latach 1985-89 skomponował muzykę dla około 75 gier, wśród których znalazły się takie hity, jak: BATTLE OF BRITAIN, COMMANDO, INTERNATIONAL KARATE czy WARHAWK. W tym okresie tworzył również na potrzeby innych platform, do których należały Atari ST, Amstrad i oczywiście Amiga.
Zanim na dobre rozpoczęła się jego kariera zajmował się pisaniem programów edukacyjnych mających związek z muzyką. Do zmiany profesji w największym stopniu przyczynił się jego wydawca, znany wszystkim Gremlin Interactive, który poprosił go o nagranie soundtracku do gry pt. THING ON A SPRING. Tytuł ten okazał się wielkim przebojem i od tego momentu popularność muzyki Roba Hubbarda rosła niespodziewanie szybko. Ispiracją dla niego jest przede wszystkim twórczość Johna Williamsa, kompozytorów muzyki poważnej oraz jazzowych artystów.

Rob Hubbard

W 1989 roku wstąpił w szeregi Electronic Arts. Początkowo pełnił tam rolę kompozytora, jednak po pewnym czasie został dyrektorem ds. audio-technicznych, którą to funkcję pełni do dziś. Brak nowych produkcji muzycznych tłumaczy zwyczajnym brakiem czasu, ale podkreśla, że nigdy nie porzucił komponowania. Dodaje również, że w przyszłości ma zamiar napisać trochę muzyki dla orkiestry symfonicznej.
Jeśli chodzi o sprawy bardziej przyziemne to uwielbia pić czerwone wino, grywać w golfa i oglądać BBC America. Kocha samochody marki BMW, a na pytanie o ulubiony film w pierwszej kolejności wymienia Star Wars :)
Jego nazwisko pojawiało się w grach takich firm jak Black Ops, Bullfrog, wspomniane wcześniej Electronic Arts, EA Sports, Headgate Studio’s Inc., Innerprise, Jane’s Combat Simulations, Malibu Interactive, Millenium, Mythos Software, Ops Entertainment, Papyrus Design, Pseudo Interactive, Stormfront Studios.
Mimo, że zajmował się też programowaniem, stroną wizualną gier, pomocą techniczną itp. zawsze będzie kojarzony przede wszystkim z muzyką i sceną C64, na której odniesione sukcesy sprawiły, że stał się on postacią nie tyle co popularną, ale także kultową i niezapomnianą.

DYSKOGRAFIA:
1984/85
Final Synth Sample I
1985
Action Biker
Battle of Britain
Commando
Confuzion
Crazy Comets
Final Synth Sample II
Formula 1 Simulator


43     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : LEGENDY – Rob Hubbard