44     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Soundtrack - Tyrian 2000


Soundtrack - Tyrian 2000

Paweł "Veeroos" Kuryło

Lista utworów:
01) Asteroid Dance Part 2 [1:51] (mid; zip)
02) Asteroid Dance Part 1 [1:43] (mid; zip)
03) Buy/Sell Music [1:00] (mid; zip)
04) CAMANIS [1:55] (mid; zip)
05) CAMANISE [0:14] (mid; zip)
06) Deli Shop Quartet [1:43] (mid; zip)
07) Deli Shop Quartet No. 2 [0:12] (mid; zip)
08) Ending Number 1 [0:33] (mid; zip)
09) Ending Number 2 [2:58] (mid; zip)
10) End Of Level [0:04] (mid; zip)
11) Game Over Solo [0:10] (mid; zip)
12) Gryphons Of The West [0:57] (mid; zip)
13) Somebody Pick Up The Gryphone [0:41] (mid; zip)
14) Gyges, Will You Please Help Me? [1:06] (mid; zip)
15) I Speak Gygese [0:41] (mid; zip)
16) Halloween Ramble [2:00] (mid; zip)
17) Tunneling Trolls [1:25] (mid; zip)
18) Tyrian, The Level [1:17] (mid; zip)
19) The MusicMan [0:05] (mid; zip)
20) The Navigator [0:34] (mid; zip)
21) Come Back To Me, Savara [1:24] (mid; zip)
22) Come Back Again To Savara [0:25] (mid; zip)
23) Space Journey 1 [1:33] (mid; zip)
24) Space Journey 2 [2:53] (mid; zip)
25) The Final Edge [1:18] (mid; zip)
26) START5 [0:58] (mid; zip)
27) Parlance [0:38] (mid; zip)
28) Torm - The Gathering [1:30] (mid; zip)
29) TRANSON [1:26] (mid; zip)
30) Tyrian: The Song [1:48] (mid; zip)
31) ZANAC3 [0:02] (mid; zip)
32) ZANACS [0:57] (mid; zip)
33) Return Me To Savara [1:09] (mid; zip)
34) High Score Table [0:06] (mid; zip)
35) One Mustn’t Fall [1:21] (mid; zip)
36) Sarah’s Song [1:13] (mid; zip)
37) A Field For Mag [0:58] (mid; zip)
38) Rock Garden [2:12] (mid; zip)
39) Quest For Peace [1:22] (mid; zip)
40) Composition In Q [0:55] (mid; zip)
41) BEER [0:37] (mid; zip)

Okładka gry (Skan by MobyGames)


O CO CHODZI?
Po standardowym wstępie przejdźmy więc do sedna sprawy :) Oryginalny Tyrian wydany został przez Epic Megagames (obecnie Epic Games) w roku 1995 i, podobnie jak poprzednie produkty tej firmy, charakteryzował się znakomitym wykonaniem od strony audio-wizualnej oraz wysoką grywalnością. Posiadał również rozbudowaną, chociaż liniową (może nie całkiem, ale wszystko prowadziło do jednego finału), fabułę, co w przypadku tego gatunku gier (shoot’em up) nie jest powszechnym zjawiskiem. Cztery lata później wyszła wersja z dopiskiem 2000. W sumie niczym specjalnym się od poprzednika nie różniła, dodano tylko dwa, nie za długie, epizody i więcej muzyki. Nie będę ukrywać, że ten ostatni dodatek zachęcił mnie do zapoznania się akurat z tą wersją gry :) Soundtrack skomponował Alexander Brandon. Pewnie nie kojarzycie za bardzo jego produkcji, ale wystarczy, że wymienię jeden tytuł - UNREAL... I wszystko jasne, prawda? :) Dawno już nie prezentowałem Wam dobrych midi’ków, dlatego więc pora to nadrobić. Gramy!

I wszystko jasne...


UM-CY, UM-CY
01) Asteroid Dance Part 2 - Znakomity temat. Świetnie skomponowany, posiadający bardzo fajny, gwiezdny klimat. Jeden z tych kawałków, w których Brandon pokazuje, na co go naprawdę stać, a stać go na bardzo wiele BTW. Komuś się chyba cyferki w tytule pomieszały :)

02) Asteroid Dance Part 1 - Niezły początek, zaś samo rozwinięcie doskonałe. Nieco gorzej z końcówką, ale i tak jest super, chociaż część druga chyba jednak lepsza. Motyw rozpoczynający się od 14-ej sekundy rządzi :)

03) Buy/Sell Music - Całkiem przyjemny utworek, ale na dłuższą metę nieco nudnawy. Nie jest źle, ale nie jest też dobrze. Brandon w tym temacie mógłby się bardziej postarać.

04) CAMANIS - Rewelacja! Temu tematowi nie mam kompletnie nic do zarzucenia. Doskonałe wykonanie i świetny klimat. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to może do tego pykania rozpoczynającego się w 38 sekundzie, chyba jest nieco zbyt głośne :) Ale mimo wszystko kawałek super!

Nowość na rynku prezerwatyw


05) CAMANISE - Oj, tutaj jest nie za dobrze. Temat krótki, prosty, mało skomplikowany. Wstyd! :P

06) Deli Shop Quartet - Za to ten utwór zaciera niemiłe wspomnienie po wcześniejszym. Znakomity temat przewodni. Podobnie jak w przypadku „Asteroid Dance Part II” kompozytor daje solidny popis swoich umiejętności i wychodzi mu to całkiem nieźle :)

07) Deli Shop Quartet No. 2 - Hmmm... Przede wszystkim za krótko. Kompozycyjnie w sumie ok, ale czemu tak krótko? Klimat przyjemny, ale żeby tak krótko? ZA KRÓTKO!

08) Ending Number 1 - O, tutaj jest nieźle. Nie rewelacyjnie, ale nieźle :) Motywowi głównemu towarzyszy świetny, syntetyczny podkładzik. Ogółem dobrze, jednak czegoś brakuje.

09) Ending Number 2 - Miód! Zdecydowanie jeden z najlepszych tematów na tym soundtracku! Rozbudowany, doskonale skomponowany i bardzo zmienny w swoim klimacie, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie w tym kawałku coś, co go do niego przyciągnie.

10) End Of Level - Jingiel... Bardzo ładny jingiel :)

11) Game Over Solo - Eh, jaka szkoda że motyw zawarty w tym jingle’u nie został wykorzystany przy którymś z dłuższych tematów :\ Jest świetny, ale dlaczego taki krótki? :(((

12) Gryphons Of The West - Cudo! Świetny początek, podobnie rozwinięcie, końcówka nieco szwankuje, ale jest bardzo dobrze. Ej, Ty tam! Słyszysz? ... CUDO! :D

13) Somebody Pick Up The Gryphone - Tutaj już robi się bardziej mroczno i sentymentalnie, ale nadal jest znakomicie. Kompozycja, przede wszystkim kompozycja :) Wady? ZA KRÓTKIE! :[

14) Gyges, Will You Please Help Me? - Huh, niezły power ma ten kawałek... Na szczęście, jeśli chodzi o inne jego aspekty, 3ma on poziom wcześniejszych tematów (tych lepszych). Bez wad! :)

15) I Speak Gygese - Spokój. Przede wszystkim spokój dominuje w tym temacie. I bardzo dobrze, bo jak dotychczas to królował hałas :) Utwór bardzo ładny, ale czemu... Czemu to jest takie krótkie? :(

16) Halloween Ramble - Atmosfera w tym nr’e jest podobna do tej z poprzedniego kawałka. I podobnie jak u poprzednika jest b.ładnie :) A co najważniejsze długość tego tematu jest jak najbardziej odpowiednia. Dobry utwór.

17) Tunneling Trolls - Przyśpieszamy, ale niezupełnie. Pomimo, że kawałek ten jest całkiem szybki, to można go określić jako całkiem relaksujący :) Przynajmniej tak on działa na mnie. Śliczna kompozycja, która z pewnością pozostawi w Waszych głowach trwały ślad :D

18) Tyrian, The Level - Kawałek z pierwszego etapu gry. Hmm, w sumie nie jest on zbyt dobry. Kompozycja tak wesolutka, że aż głupiutka i po pewnym czasie wnerwia. Jeden z moich kumpli przez to zraził się do samej gry, ale cóż... jego strata :P Fakt jest jednak taki, że utworek nie jest zbyt ciekawy i na miejscu Brandona mocno bym się zastanowił nad umieszczeniem go w grze.

19) The MusicMan - Kolejny jingiel. Nie odstaje on od wcześniejszych i prezentuje całkiem niezły poziom, ale „Game Over Solo” nie przebije :)

Merry Christmas!


20) The Navigator - Hm... Zaczyna się całkiem obiecująco, ale niestety dalej już nie jest najlepiej. Na szczęście temat nie jest zbyt długi, więc szybko się o nim zapomina :)

21) Come Back To Me, Savara - Taki sobie kawałek... Są w nim momenty tzw. przebłysków, ale jest ich mało. Nieciekawy temat :\

22) Come Back Again To Savara - SKANDAL! Utworek ładnie się zaczyna, następuje rozwinięcie, które... nagle okazuje się być końcówką! Zdecydowanie za krótki temat! :[

23) Space Journey 1 - Co tu dużo pisać... Ekstra! Od samego początku odnosi się wrażenie, że nie jest to zły temat i to jest fakt :) Świetny motyw przewodni, który mógłby być nieco dłuższy, ale mimo wszystko jest ok.

24) Space Journey 2 - Druga część tego kawałka zjada poprzednią pod każdym względem. Bardzo rozbudowany temat, naprawdę świetna kompozycja. Z pewnością jest to nr do którego będziecie często wracać.

25) The Final Edge - Ładne. Spokojny, miły w odbiorze klimat. Gdzieś w środku słychać fragment głównego tematu gry (o którym za chwilę), co dodaje jeszcze więcej uroku temu tematowi.

26) START5 - Średni utwór. Zawiera niezły motyw główny, ale z resztą jest już znacznie gorzej. Mogło być lepiej.

27) Parlance - Trochę grozy, trochę tajemniczości - wszystkiego po trochu jest w tym kawałku. Ogólnie nieźle.

28) Torm - The Gathering - Znakomite. Może nie jest to temat z czołówki tabeli najlepszych utworów tego soundtracka, ale mimo wszystko jest bardzo dobry. Szkoda, że taki krótki i niezbyt rozbudowany.

29) TRANSON - Błożesz Ty mój, znakomite! Jeden z moich ulubionych kawałków na tej ścieżce. Jest to temat z ostatniego etapu trzeciego epizodu. Zarówno w samej grze, jak i osobno słucha się z przyjemnością. Motyw główny rządzi :)

30) Tyrian: The Song - No i mamy wreszcie temat przewodni gry. Co można o nim powiedzieć? Jest całkiem niezły, ale gdy porównamy go do np. tytułowego kawałka z Turrican’a II (SS-NG #15) to wtedy nie prezentuje się on najlepiej, ale nie jest tak źle.

Kolekcja Zimowa 2004 by Arkadius


31) ZANAC 3 - Ot, taki wesolutki jingiel :) Przyjemny.

32) ZANACS - Słabe. Zapowiada się nieźle, ale szybko okazuje się, że kawałek ten ma mało do zaoferowania i szybko staje się nużący. Posłuchaj i zapomnij.

33) Return Me To Savara - Świetne! Dużo dynamiki w tym nr’e, ale są też spokojne momenty. Zarówno jednych, jak i drugich miło się słucha.

34) High Score Table - Następny jingielek. Dobrze ilustruje miejsce, w którym się znajduje, czyli tabelę wyników, jeśli kogoś to interesuje ;P

35) One Mustn’t Fall - Tytuł tego kawałka na pewno kojarzy Wam się z nazwą innej gry, wydanej kiedyś przez Epic Games :) Nie? Wstyd! ;P Wracając do tematu... Średnio to gra. Zbyt krótki motyw przewodni, reszta jest taka sobie. To nie TO.

36) Sarah’s Song - Hmm... Niezłe, ale trochę wkurzające, szczególnie ten motyw na początku, który, jak się potem okazuje, ciągnie się przez całą długość tego kawałka. Z rozwinięciem jest znacznie lepiej, ale nie jest to jakąś rewelacją.

37) A Field For Mag - Tutaj też nie ma się za bardzo czym zachwycać, ale jest miło :) Szczególnie zwraca na siebie ten flecik, który przygrywa od czasu do czasu.

38) Rock Garden - Yeah, Let’s ROCK! :D Bardzo dobry nr, ale dla mnie nieco zbyt wolny. Zwróćcie uwagę na świetne solówki.

39)Quest For Peace - Teraz zrobi się trochę sentymentalnie. Dzięki temu tematowi można się nieźle wczuć w sytuację i uczucia, które targają głównym bohaterem gry. Bardzo ładne, ale...

40) Composition In Q - ...jest jeszcze lepszy :) Piękny motyw grany na pianinie w akompaniamencie smyków tworzy cudowny klimat. Najbardziej refleksyjny temat całego soundtracka, dla mnie jeden z ulubionych. Cudo.

41) BEER - Buahahaha! :D Zdecydowanie najzabawniejszy temat tej ścieżki :) Bardzo ładnie skomponowany, tylko, że jego klimat w porównaniu do poprzedników jest jak kubeł zimnej wody wylany na rozpalone ciało :D Zresztą sami posłuchajcie...

BOING!
Wielką wadą tej ścieżki jest to, że spora część utworów jest ZDECYDOWANIE za krótka! A szkoda, bo większość kompozycji w nich zawarta prezentuje na tyle wysoki poziom, że chciałoby się pobyć w wytworzonym przez nie klimacie nieco dłużej. Zawsze można sobie puścić te kawałki od początku, ale sami zobaczycie, że to nie to samo... Podsumowując, soundtrack ogólnie jest bardzo dobry, Alexander Brandon naprawdę pokazał klasę. Może nie jest to ten sam poziom, co w jego późniejszych produkcjach, ale warto poznać korzenie, które przyczyniły się do powstania kolejnych hitów (Unreal... UNREAL!). No, to tyle podsumowania, zapraszam do słuchania i dalszego czytania SS-NG :D


44     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Soundtrack - Tyrian 2000