46     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     EmuFarma Amiga – przyjaciółka graczy


Amiga – przyjaciółka graczy

Maciej " Carnage " Organiściak


Amiga (hiszp. przyjaciółka) – na to słowo wielu graczom staje łezka w oku. Jeszcze 13 lat temu nikt nie przypuszczał, że pecet zdoła złamać hegemonię tego komputera. Ciągle toczyły się spory między graczami o wyższości jednej platformy nad drugą (PeCety zostały haniebnie przezwane przez Amigowców - klonami). Los okazał się jednak okrutny dla Amigi i w końcu musiała ustąpić blaszkowi. Pozostała jednak w sercach milionów wiernych graczy.



PRZESZŁOŚĆ
Wszystko zaczęło się w roku 1982, kiedy to czwórka zapaleńców – Jay Miner, RJ Mical, Dave Morse i Carl Sassenrath postanowiła stworzyć konsolę do gier będącą w stanie zagrozić Atari i Commodore. Projekt przybrał na sile i po dwóch latach był gotowy prototyp Amigi – komputera o bardzo zaawansowanych możliwościach. Został on zaprezentowany na Consumer Electronic Show’84, gdyż twórcy poszukiwali sponsora do dalszych prac (do tej pory wydali 7mln zielonych i popadli w długi u Atari). Projektowi groziło przejęcie przez Atari, jednak na dwa dni przed końcem spłaty długu kupiło go Commodore. Uregulowało ono kwestie finansowe Amigi Inc. i pozostawiło grupie „wolna rękę” przy tworzeniu komputera.

Cudowna Amiga 1000


Ze skutków tej decyzji gracze mogli się cieszyć już 23 lipca 1985 roku, kiedy to wydano Amigę 1000 (premiera w Nowym Jorku). Pierwsza Przyjaciółka była w pełni 16 bitowa i wyposażona w procesor 68000 (nic to pewnie większości nie mówi;) taktowany zegarem 7,14 MHz, 256 KB RAM oraz stację dysków 880 KB i szereg mniej ważnych akcesoriów. Kosztowała 2000$ i była dwukrotnie tańsza od PeCeta 286. U nas w kraju nie odniosła sukcesu. W 1987 roku firma zaczęła ekspansję na Europę wydając Amigę 2000. Następczyni była znacznie większa (miała obudowę jak PC), co umożliwiało jej rozbudowę o nowe karty rozszerzeń i twardy dysk. Do nowości należał Kickstart (system operacyjny) zainstalowany w ROM'ie na płycie głównej. Zwiększono pamięć - firmowo wynosiła 1 MB z możliwością rozszerzenia do 9 (to była maszyna;). Miała nowy zestaw kości - Agnus, Denise, Paula, Gary; wprowadzono 5 złącz Zorro II oraz złącze wideo. Prawdziwy przełom w sprzedaży nastąpił jednak z wydaniem Amigi 500 będącej „low endowym” modelem 2000. Wyposażona została w Kickstarta v.1.3, procesor Motorola 68000 i 0,5 MB RAM, a wszystko to było upakowane w obudowie połączonej z klawiaturą. Swój sukces zawdzięczała niskiej cenie, dzięki czemu w latach 88/89 podbiła serca fanów, w tym również Polaków. Na nią powstało najwięcej programów.


Miałeś 500 to byłeś guru na osiedlu (a dzisiaj trzeba mieć dres ;)


W późniejszych latach powstawały następne bardziej zaawansowane modele m.in.: 2500, 3000, 500+, CDTV (500 z CD-Romem), 600, 1200. Wart wspomnienia jest ten ostatni, gdyż on był najbliższy powtórzenia sukcesu 500. Wydana w 1993 roku Amiga 1200 należała do serii „low-endowej”. Była już to platforma 32 bitowa z procesorem 68020 (14 MHz), oferująca 256 paletę kolorów. Niestety zastosowany w niej Kickstart 3.0 był kompatybilny jedynie z ok. 30% starych gier. Commodore z powodów finansowych nie nadążała z produkcją oraz promocją tego modelu (co przyczyniło się do zwycięstwa Pecetów;).
Upadający Commodore ratował się wydając następne modele 4000 i CD32 (1200 z Cd – Romem) niestety nie przyniosły one korzyści materialnych. 29 kwietnia 1994 firmie nie pozostało nic innego jak ogłoszenie upadłości. Dokładnie rok później niemiecki ESCOM kupił Commodore i spróbował dokonać reaktywacji Amigi 1200. Jednak kłopoty finansowe szybko zapukały do drzwi ESCOMu i firma ratowała się sprzedażą Amiga Technologies. Obecnie właścicielem naszej Przyjaciółki jest GateWay 2000, a projekty spod znaku Amigi zapewne spoczywają w archiwach firmy.

TERAŹNIEJSZOŚĆ
Dzisiaj dzięki dobrodziejstwu Internetu i wielu zapalonym fanom mamy możliwość cofnąć się do przeszłości i przypomnieć sobie czasy, kiedy to bezkonkurencyjnie rządził dwu przyciskowy joystick (który co rusz się psuł:) i szara, toporna mysz, a to wszystko dzięki emulatorom i romom powszechnie dostępnym w sieci. Najpopularniejszymi programami do obsługi tej poczciwej staruszki są WinUAE i WinFellow.

Tutaj widzimy model 600


Ten pierwszy jest znacznie bogatszy w opcjach od jego konkurenta. Na pierwszy rzut oka ilość rzeczy, jakie możemy w nim skonfigurować przyprawi nas o ból głowy. Jest tu wszystko począwszy od klawiszologii, a skończywszy na filtrach graficznych i zaawansowanych ustawieniach procesora. Na szczęście z netu można ściągnąć gotowe profile, które zoptymalizują program tak, aby każda gra nam działała. Wspomniane profile są dużą zaletą WinUEA, gdyż dzięki nim możemy zapisać kilka różnych ustawień dobranych do naszych ulubionych programów.
Do szczęścia potrzebny nam jest jeszcze Kickrom to coś takiego jak system operacyjny i BIOS w ówczesnych komputerach – bez niego ani rusz. Występuje on w kilku wersjach i teoretycznie powinniśmy go ściągnąć ze stron jego oficjalnego producenta, praktyka jest jednak inna:). Co do samych gier to są ich tysiące. Prawdziwe hity znajdziesz na każdej stronie, która wyświetli się po wpisaniu w wyszukiwarce hasła Amiga. Gorzej jest z poszukiwaniem pamiętnych z dzieciństwa nie komercyjnych perełek.

I ostatnia Amiga 1200


Wbrew pozorom Przyjaciółka wcale nie umarła i w Internecie można znaleźć firmy, które zajmują się sprzedażą Amigi. Komputery są nowe i posiadają gwarancję! A dla mniej zamożnych fanów pozostają zawsze aukcje internetowe jak np. sławne Allegro, gdzie jest ona ogólnie dostępna.
P.S. Polecam stronę www.amiga.elbi.pl, gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne rzeczy do emulacji Amigi, łącznie z grami;)


46     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     EmuFarma Amiga – przyjaciółka graczy